Sesli Yemek | Pratik, Farklı ve Lezzetli Yemek Tarifleri | Ekşi Maya ve Ekmek Yapımı
8071
post-template-default,single,single-post,postid-8071,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.5,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Ekşi Maya ve Ekmek Yapımı

Ekşi Maya:
Malzemeler:
  • 1 su bardağı tam buğday unu
  • 1 çay bardağı içme suyu
  • Bir tutam kaya tuzu

1. Gün: 1 su bardağı organik tam buğday unu, 1 çay bardağı içme suyu ve bir tutam kaya tuzunu cam kasenin içinde elinizle veya tahta kaşıkla karıştırın. Üstünü tülbentle örtüp 2 gün oda sıcaklığında bekletin.

3. Gün: Hamurdan hafif ekşimtrak bir koku gelmeye başlar. Hamurun üstü çatlar. Çanağın tabanına bakıldığında küçük hava kabarcıkları oluştuğu görülür. Bu hamurun üzerine 1 su bardağı un ve 1 çay bardağı su eklenerek tekrar yoğrulur (veya kaşıkla karıştırılır). Üstü örtülerek 1 gün dinlendirilir.

4. Gün: Hamurun kokusu biraz daha ekşimtrak kokar. Hamur kabarmış olur. Hava kabarcıkları çok belirgindir. Bu hamurun üzerine 2 su bardağı un ve 2 çay bardağı su eklenerek tekrar yoğrulur (veya kaşıkla karıştırılır). Üstü örtülerek 1 gün dinlendirilir.

5. Gün: Ekşi mayanız hazır! Bayağı kabarmış olur, bir sürü kocaman hava kabarcığı görülür, çok tatlı bir ekşi kokusu vardır. Bununla dilediğiniz ekmeği veya hamur işini hazırlayabilirsiniz. Mayanın en az 1 çay bardağını daha sonraki hamur işleriniz için ayırmayı unutmayın. Mayanın güzel bir ekşimtrak kokusu olmalıdır. Bozuk bir yiyecek gibi kötü kokuyorsa veya üzerinde değişik renkte küfler oluşmuşsa atılmalıdır. Ağır, kötü kokması zararlı bakterilerin ürediğini gösterir.

Ekşi Mayalı Ekmek:
Malzemeler:
  • Yaklaşık 4-5 su bardağı organik tam buğday unu
  • 2 su bardağı ekşi maya
  • 2 su bardağı ılık su
  • 2 çorba kaşığı kaya tuzu
Yapılışı:
Bütün malzemeyi yoğurmaya başlayın. Elde uzun uzun yoğrularak tok bir hamur elde etmelisiniz. Gerektikçe üzerine azar azar ılık su veya un ilave edebilirsiniz. Hamur kabın kenarlarından ayrılmaya başlayınca unlanmış mutfak tezgahına alın. 10-20 dakika kadar ara ara un ekleyerek yoğurun. Esnek, parlak bir hamur haline gelmeli. Hamuru önceden kepek, mısır unu veya irmik serpilmiş bir tepsiye koyun. Ilık bir yerde iki katı kabarıncaya kadar bekletin. Hamurun kabarması evin sıcaklığına bağlı olarak 4 saat de sürebilir, 1 gün de. Fırını önceden 200 (turbo 180) derecede ısıtın. İçine de su dolu metal bir kap koyun. Ekmeği fırının alttan ikinci rafına yerleştirin. 10 dakika sonra fırın ısısını 180 (turbo 160) dereceye düşürüp 40 dakika daha pişirin. Ekmeğin üzerine elinizle vurduğunuzda tok bir ses geliyorsa pişmiştir. Hemen kalıptan çıkarıp hava alabileceği bir yerde ılınmaya bırakın.

Ekşi mayalı ekmek kimileri için vazgeçilmez bir ekmek tarifidir. Köylerde genelikle farklı lezzet dokusuyla tercih edilen ekşi mayalı ekmek diğer ekmeklerden farklı olarak damaklarda hafif ekşimsi tadıyla harikalar yaratır. Ekşi mayalı ekmek tarifi tarihin en eski sayfalarından geliyor. Tadıyla, dokusuyla ekmek yediğimizi anladığımız bu lezzetle birlikte tereyağ da vazgeçilmezimiz arasında yerini alıyor. Kolay kolay bayatlamayan bu ekmek ertesi gün fırında kızarttığınızda da enfes oluyor. Bu tarifin sabah kahvaltılarınızı güzelleştirmesini diliyoruz. Güzel bir sabah kahvaltısının yanına eşlik edecek müzikleri düşünürken aklımıza direkt naif tınılarıyla insana huzur veren “Ezginin Günlüğü” geldi. Sizlere onların en güzel şarkılarından oluşan bir liste hazırladık.

Tarif alıntıdır: http://yesilanneyim.blogspot.com.tr/

3 Comments

Post a Comment

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.