DAUGHTER

2010 yılında Londra’da kurulmuş, indie folk, akustik tarzda çalışmaları olan bir müzik grubu. Solo çalışmaları Elena Tonra’ya ait olan müzik grubunun gitaristi Igor Haefeli ve davulcusu Remi Aguilella’dır. 2010 ve 2011 yılında çıkardıkları EP’lerden sonra 4AD adlı müzik şirketiyle anlaştılar ve son olarak 2013’te muazzam albümleri If You Leave ‘i çıkardılar.


2 Nisan ‘da İstanbul IKSV ‘ de sahne alan Daughter dinleyici ve izleyicilerini kendisine aşık etmeyi başarmıştır. Açıkçası havaalanına gidip karşılama isteğim de uyanmadı değil aslında. Zaten konseri de tipik Elena Tonra utangaçlığı ve uzun süren akor düzenlemeleri ile süregitti.

Yaşları daha çok çok genç olmalarına rağmen, insanların daha doğrusu dinleyicilerinin zevkine o naiflikleriyle hizmet etmeyi en iyi şekilde beceriyorlar.

daughtertypograhy-620x613

Elena’nın gözlerinin üzerine kadar gelen kaküllü saç modeli, alkışlar üzerine daha da utanıp kırılganlaşmaları ile öyle güzel bütünleşiyor ki. Grubun davulcusu Remi Aguilella’nın, kalp ritmimizi yerinden çıkartacak percussion efektlerini ne kadar anlatsam betimleyemem…

Sonra, gitarı çello arşesi ile çalan Igor Haefeli’nin her bir atağı ile lenflerimizin çekilmesine sebebiyetler verişi…

Daughter-by-Eliot-Lee-Hazel

Daughter bizlere electronic müziğin nasıl soft bir şekilde yorumlanışını gösteriyor aslında. Biraz depresif hallere sokuyorlar müzikleri. Billur gibi sesi ile Elena, “kız çocuğum olmalı bu kız benim” gibi replikleri çevirtiyor insan kafasında. Tam bir “Daughter”.

Özellikle If You Leave albümü ile en üst düzeyde kalite ile müzik ziyafetini sunuyorlar bizlere.

Daughter, Amerika’nın ve birçok ülkenin gençlik dizilerinde de kendisini fazlaca duyurdu.

Grey’s Anatomy’nin 9. sezonunda grubun “Home” şarkısını,

Aynı zamanda Wampire Diares’in The Killer isimli episodesinde de mükemmel şarkısı “Smoother”ı ve “Medicine” i;

İngiliz gençlik drama dizisi Skins’te “Youth” ve “Love” adlı şarkılarını,

Norveçli Widerøe isimli havayolu firmasının reklamında “Youth” şarkısını,

ve son olarak Suburgatory dizisinin 2. sezon finalinde de “Landfill” adlı şarkısını duyurdu.