Sim Pera

Kapısından girdiğiniz anda “SANAT” ı tadıyorsunuz.

Evet…

Bu tabir Sim Pera için kesinlikle doğru bir tanımlama olabilir.

IMG_4689-960x400

 

Meşrutiyet Caddesi’nden Tünel’e doğru ilerlerken sağınızda bulunan Şimal Merdivenleri’nin hemen solunda Belkıs Apartımanı’nı gördüğünüz an, bu mütevazi mekan hemen ilginizi çekecek. Aslında hiç bilmeden tesadüfen bile geçiyor olsanız algınızı direk kendi üzerine toplayabilecek güçte. Yani tasarımı oldukça şık ve sade. Hani böyle renkli renkli dikkat çekmek için envai çeşit aksesuarlar kullanmak yerine, sadeliğiyle bu güzelliği yakalayan nadir mekanlardan birisi. Sadelik ve sadelik… Sanat ve lezzet ile buluşmuş, mükemmel şeyler ortaya çıkmış, inanmıyorsanız gidin ve görün.

SimPera-Mekan-03

 

Tasarımına değinerek bahsimi başlatmak istiyorum,

1950’li yılların ikonik tasarımcısı Serge Mouille tarafından tasarlanan sade ve şık aydınlatmalar,

Memphis grubu kurucularından, 1987’den beri bağımsız sanatçı olarak resim yapan Nathalie du Pasquier’in renkli kalem ve baskı işleri,

Helena Tiedeman, Nathan Yong ve Tolix sandalyeler,

SimPera-Mekan-09-600x370

Ahmet Kaleli tasarımı olan ve yine üzerinde sadeliği toplayan masalar

Lee Broom aydınlatmalar,

Bir de özellikle benim bakışlarımı üzerine mıknatıs gibi çeken kitap köşesi ki bu da, Hatje Cantz yayınlarından sanat, fotoğraf ve mimari üzerine kitap seçkilerinden oluşuyor. Başka yerlerde bulmanız biraz zor olan kitapları burdan satın alabiliyorsunuz.

Ayrıca bar bölümünde Gorbon firması tarafından hazırlanan el yapımı çiniler de bulunuyor.

 SimPera-Mekan-13

Gelelim bu şirin mekanın şirin kurucularına,

Ayça Tüylüoğlu Göker ve Aycan Tüylüoğlu tarafından “kendinize ait bir oda” şeklinde tanımlanan Sim’de dilediğiniz gibi kitabınız, derginiz, laptopınız yani evinizde vakit geçirirken minimum-maximum yanınızda neler oluyorsa, burda da aynı konsept hatta fazlaca modifiye olmuş haliyle yanıbaşınızda. Birazdan değineceğim yiyecek-içecek içeriklerine daha gelmeden ağzımdan kaçırarak bahsetmeliyim ki, seçeceğiniz birbirinden güzel bitki çayları ve yanında yiyeceğiniz güzel bir tatlıyla muhteşem bütünlüğü oluşturabilirsiniz.

IMG_4688-682x1024

Sanatçının, mekanın üst katında bulunan özel çalışma atölyesinde hiçbir ayırım gözetmeksizin herkesten gelecek yapıcı fikirler doğrultusunda çeşitli atölye çalışmaları da yapılıyormuş. Kısacası tasarımına güvenen, Sim Pera’nın kapılarını çalabilir.

 

IMG_4674

 

Kitap içeriklerine dönecek olursak, farklı kültürlerin yeme-içme-sanat içeriklerine değinilen bir yol izlenmiş. Mesela İstanbul’dan bir sanatçının ya da Diyarbakır veya başka yerlerden bir ev kadınının tasarladığı özgün objeleri satın alabiliyorsunuz. Çok iyi değil mi? Hepimiz klonlanmış ürünlerden sıkılıyoruz zaman zaman ve özel tasarım ürünlere ihtiyaç duyuyoruz. Ben şöyle bir göz gezdirdim, oldukça iyiler!

IMG_4680-600x370

Mekana girdiğimde bir bayan portresinin illüstrasyonu dikkatimi çekmişti. Ayça Tüylüoğlu tarafından tuvale çalışılan bu yağlı boya çalışması benim kalbimi ilk fetheden görsellerdendi. Yurtdışında sanat üzerine çeşitli eğitimler alan Tüylüoğlu, çalışmalarına hayalperest kimliğini başarılı bir şekilde oturtmuş görünüyor.

Beni fazlası ile heyecanlandıran bu mekan hakkında anlatabileceğim o kadar çok şey var ki yazılarımdan anlaşılıyordur zaten daldan dala konuyorum. Nereden başlasam anlatmaya dedirtiyor insana…

IMG_4679-600x370

Yukarıda bahsettiğim bütün bu güzelliklerden sonra yiyecek-içecek bölümüne gelirsek,

corba

Ayurvedik yemeklerin, içeriğinde fazlaca kullanıldığı bir menü ile bu işe girmişken, son zamanlarda biraz daha odağı Ayurveda mutfağında uzaklaştırmışlar. Ayurveda , çıkış noktası Hindistan’ın Kerala eyaleti olan, tedavi ve yaşam düzenleme biçimi anlamına gelmektedir. Ayurveda mutfağının amacı da, bitki ve baharatları akıllıca kullanarak kolay sindirebilir, lezzetli yiyecekler ortaya çıkarmak.

Kısacası Sim’in menüsünde Hint baharatlarına rastlayabiliriz. Bu, kafalarda bir merak uyandırabilir… Acaba nasıldır gibilerinden… Otantik, insan damağının yadırgamayacağı, oldukça lezzetli yiyecekler bence. Ama dediğim gibi odağı o yönden biraz daha uzaklaştırmış görünüyorlar şimdilik. Tatları damağınızda kalacak bu farklı, özel lezzetleri tattıtktan sonra bilinçaltınız her uyarı verdiğinde kendinizi Sim’de bulabilirsiniz.

Mekanda otururken merdivenlerin olduğu yöne doğru baktığımızda tam karşısımıza denk gelen duvarda, fotoğraf sergileri düzenlemeyi ya da graffitiler oluşturtmayı planlayan Sim ekibinin bu kreatif fikri oldukça ilgi çekici.

 

Az önce bitki çaylarından mı bahsetmiştik?  Biz Aycan Hanım ve Pınar Hanım ile sanat ve yemek üzerine uzun uzun sohbetler ederken tadı damaklarda kalan yiyeceklerimizle birlikte yudumladığımız, kokusunu derinlerden hissettiren bitki çaylarından bahsediyorum. Harikalar! Sunumları da oldukça şık. Suyun içinde bitkileri değil, bitkilerin içinde suyu arıyorsunuz aslında, yani tercih ettiğiniz bitki çayındaki bitkinin kokusunu yoğun bir şekilde alabiliyorsunuz.

SimPera-Yemek-03

Ayrıca Bodrum’dan özel toplanıp taze taze getirilen organik meyvelerden yapılmış dondurmaları tatmadıysanız, hemen koşun derim!

Menülerinden ve mekanın içeriğinden sunduğumuz ufak görselleri de aralara serpiştirdik zaten.

 

Sim, sanatçılara ilham veren, sanatçı değilseniz de “ahh sanatçı olmak varmış” dedirten bir konsept.

Biz çok beğendik, siz de beğeneceksiniz.

 

İletişim Bilgileri

Adres :Meşrutiyet Caddesi Şimal Sokak Apartıman Belkıs 3 A/2, Tepebaşı, Beyoğlu

Telefon:
(212) 243 83 88
Web Sitesi :
Sim Pera