Sakin

Onur Özdemir, Özdemir Dereli, Cenker Kökten ve Soner Özışıktan oluşmaktadır. 1999 yılında Onur ve Özdemir’in bir araya gelip kurduğu Sakin, davulda Çağrı Küçükyıldız’ın da eşliğinde ilk bestelerini üretmeye başladı. 2000 yılında Cenker sakin’e dahil oldu.aynı dönemde davulu Emre Yıldız devraldı.

Bu kadro Boğaziçi Üniversitesi Taşoda Stüdyosu’nda provalara başladı. Aynı üniversitenin bahar şenliklerinde verdikleri ilk konser, üretimin paylaşımının ilk adımıydı. 2001 yılı başlarında Emre’nin ayrılmasının ardından bir süre Onur, Özdemir ve Cenker çalışmalarına elektronik alt yapı üzerine çalarak devam ettiler.

Aynı yılın yaz aylarında, Soner bu üçlüğe katıldı. Böylece Sakin bugünkü nihai kadrosuna ulaşmış oldu. Ardından konserler geldi. Sakin, 2002 yılındaki Taşkışla şenliklerinde, Taşoda konserlerinde sahne aldı. 2003 yılı Ağustos ayında Fethiye’de düzenlenen KayaFest’e katıldı.

Bir yandan da grup «Artık Gel’‘, «Son», «Suçsuz Rüya», «Kayboluş», «Öteki» ve «Elif Mak-Bul» isimli şarkıların yer aldığı, ilk demosunu hazırladı. 2004 yılında, İstanbul’un Babylon ve Manhattan gibi önemli sahnelerinde konserler verdi.

Beyoğlu Tünel Sanat ve Barışarock festivallerinde de dinleyicileriyle buluştu. 2005 yılı daha çok beste yazılımı üzerine çalışmalarla ile geçti ve yeni bir demo kaydı ile sonuçlandı. İçinde «Denek Hayatım», «Laleler Beyaz», «Kırmızı Oda», «Edepsiz Komedya» ve «Temiz» isimli şarkıların bulunduğu bu ikinci demo ile prodüktör Volkan Gürkan’a ulaştılar.2006 yılı, Sakin’in daha geniş kitleler tarafından duyulmaya başlandığı yıl oldu. Bu yıl boyunca grup, beste yazarlılığını dahada geliştirdi ve repertuarı arttırdı, verilen konserler oldukça sıklaştı. İstanbul’da, Peyote ve Balans’ta gerçekleşen konserlerin yanında, Ankara ve Eskişehir’de de sahne aldılar.Öte yandan Volkan Gürkan’la albüm öncesi prodüksiyon sürecine girdiler. Ve sonunda ‘Hayat’ adındaki albümlerini müzik marketlerde bulmak mümkün oldu.

2007 yılında Rolling Stone dergisi tarafından ‘Gelecek Vaat Eden 10 Yerli Grup’ arasında gösterildi. Yine Dream TV tarafından En İyi Yeni Grup ödülüne aday olarak anketlerde yer aldı. İlk büyük festival performansını MTV Türkiye’ nin canlı yayınladığı Radar Live festivalinin ana sahnesinde 1 Temmuz günü sergiledi. Ağustos ayında Zeytinli Rock ve Converse All Stars 2007 Festivali’ nde yer alan, ayrıca Mor ve Ötesi’ nin ön grubu olarak bir Ege Turnesi’ ne çıkan Sakin, albüm alt yapısını oluşturmayı başardı.

Volkan Gürkan tarafından kaydedilen, Londra’da Louis Read tarafından mikslenen Sakin’in ik albümü “Hayat” Rakun Müzik etiketi ile çıktı.

11 parçanın yer aldığı albüm Hayat tüm şarkılarının söz ve besteleri Sakin’e ait olmakla beraber kayıtlarda gruba Kerem Kabadayı eşlik etti. Bu albümden 6 şarkıya klip çeken grup özellikle Denek Hayatım parçasıyla büyük beğeni topladı. 2011 yılında vizyona giren Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminin müziklerini hazırladı. Aynı yıl Şubat ayında verdikleri konserin ardından müzikal faaliyetlerine son verdi.


Grup 2011 yılının Şubat ayında «son konserlerini» verdiklerini söylemiş olsa da, grubun solisti Onur Özdemir, 2011 Mayıs’ın sonunda katıldığı bir radyo programında Sakin’in kesinlikle dağılmadığını sadece müziğe ara verdiğini belirtmiştir.
Kaynak: http://thekamaa.blogspot.com/2011/06/muzik-sakin-dagilmadi-sonun-baslangc.html

Grubun solisti Onur Özdemir, solo olarak çalışmaya devam ediyor ve 7 Haziran’da 3 parçasını yayınlamıştır.
Kaynak:http://thekamaa.blogspot.com/2011/06/muzik-onur-ozdemir-solo-calsmalar.html