Léone Patisserie

Bu hafta sizlerle butik bir pastaneyi paylaşmak istedik. Bir aile işletmesi olan Léone Patisserie, gerçek bir Fransız pastanesi… Eylül 2011’de İzmir Alsancak’ta açılan pastaneyi Tuba Gürgan ve kardeşleri birlikte işletiyor. Kafeye girer girmez Tuba Hanım bizleri oldukça sıcak karşıladı. Samimi sohbetimizin sonunda anlıyoruz ki Tuba Hanım bu işe gerçekten gönül vermiş. Sohbete başladığımızda gece 3’te pasta yapmaya başladığını öğreniyoruz. Kahramanlarda ufak bir atölyede 2 kişinin oluşturdukları, tek tek, özenle hazırlanan pastalar için fazlasıyla emek veriliyor.

946846_509009289157484_333726093_n

Buraya bir kafe olarak bakılıyor fakat Tuba Hanım ve kardeşlerinin asıl dertleri pasta yapmak. Masalar ise bu pastaları insanlara ulaştırmanın bir yolu… Fransa’da pastacılık okulunda 2 sene okuyan Tuba Hanım daha sonra büyük bir zincir pastanede çalıştı. Pastacılık konusunda annesi de çok meraklıydı. Fakat annesini kaybedince dönmeye karar verdi ve kardeşler toplanarak burayı açtılar. Pastaneye ise annelerinin adını verdiler; Léone. Kardeşlerden biri ise mimar. Bu yüzden dekorasyon da dahil her şey kendilerine ait. Yani tam anlamıyla bir aile işletmesi…

127

Tuba Hanım’a göre Türkiye’de tam anlamıyla patisserie olarak pasta kültürü yok. Tarifler Fransız şeflerden fakat, tatları Türklere uygun hale getirilince gerçek tariflerle alakası kalmıyor. Malzemeler ise Türkiye’de biraz sıkıntılı. Fransa’da çubuk vanilya ile yapılan pastacılığın ana maddelerinden pastacı kreması, malzeme sıkıntısından dolayı burada gerçeği gibi yapılamıyor. Fakat Tuba Hanım Fransa’dan aile veya arkadaşları vasıtasıyla malzeme getirtiyor. Bu yüzden pastalar gerçek pastacı kremasından oluşuyor ve lezzetleri de buradan geliyor. İzmir’de zor bir iş yaptıklarını düşünüyorlar çünkü, çoğu kişi bu tarz pastanelere ilgi göstermiyor. Müşterilerin ise yüzde 80’i yabancı. Bunun nedeni de Avrupa’da yedikleri tatların aynılarını burada yiyor olmalarından kaynaklanıyor.

icmekandolap

Pastanede müzik olarak genellikle Fransızca şarkılar çalınıyor. İnsanların sohbet edebilecekleri müziklerin seçilmesine önem veriliyor. Bu yüzden daha sakin, hem eski hem yeni klasik müziklerle caz radyoları tercih ediliyor.

Léone Patisserie’in en çok satılan ürünleri ise kruvasan. Kendilerinin yaptıkları kruvasanlar en çok sabah satılıyor. Dayanamayıp tadına baktığımız kruvasanlar oldukça lezzetli ve taze…

142

Başka bir Léone lezzeti ise Royal Fraisier, gerçek çubuk vanilyayla yapılan krema içinde iki kat kek ve bol çilek olan bir pasta. Görüntüsüyle de fazlasıyla çekici gözüküyor.

cileklipasta

Kişler, kendilerinin yaptıkları milföy hamurunun üstüne, mevsim sebzeleri krema ve yumurtayla hazırlanmış fırında pişirilen bir Fransız spesiyalitesi.

leone kiş

Eklerler ise orijinal iç kremayla dolduruluyor, üstleri de gerçek fondanla süsleniyor.  Fransa’da üzerlerine fondan sürülen ekler burada da orijinal lezzetiyle sunuluyor.

1138

Bu güzel tatların yanında içeceklerden limonata ise ev yapımı… Bahçe limonu ve taze naneden yapılan limonata az şekerli olarak masalarda yer alıyor.

leone limonata

Oldukça samimi bir ortama ve az yerde rastlanan tatlara sahip Léone Patisserie’de gerçekleştirdiğimiz sohbet umarız hepinize farklı bir yer keşfetme duygusunu yaşatır. Eminiz ki buradaki lezzetlerin tadına bir kere baktınız mı bir daha vazgeçemeyeceksiniz. Léone Patisserie’e böyle güzel tatları bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz…

Léone Patisserie: Vasıf Çınar Bulvarı 29/A  Alsancak/İzmir – (0232) 464 3400

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/pages/Léone-Patisserie-Boulangerie/222926154432467