Keane

 

Şu anda İngiltere’de bulunan Sussex’in bağrından kopup gelen en sağlam brit gruplarından Keane…

Grubun en karakteristik özelliği başta da söylediğimiz gibi, ana enstrüman olarak gitar yerine piyano kullanmaları. Şarkılardaki effectial etkiyi de pedal ve synthesizerla çok iyi veriyorlar tabi. Tom Chaplin’in de sesini falsetto olarak kullanabilmesi, grubu farklı kılan özelliklerden bir diğeri olabilir.Onlar piyanoyu bir enstruman gibi kullanabilen ve hatta eline yüzüne bulaştırmadan parçaları boşluğa düşüyor hissi yaratmadan çok da iyi becerenlerden. İngiltere Battle’da 4 arkadaş tarafından kurulan grupta piyanoda Tim Rice-Oxley, bateride Richard Hughes, vokalde de Tom Chaplin bulunmaktadır. Grubun gitaristi Dominic Scott 2001 yılında gruptan ayrılmıştır.

Grubun adı en başta “The Lotus Eaters” mış Tabi daha sonraları “Cherry Keane” en son da Cherry’yi atarak sadece “Keane” olarak kısaltılmıştır.

Benim en sevdiğim şarkısı olan “Everybody’s Changing” şarkısı ile 2003’te çıkış yaptığı “This Is The Last Time” şarkıları art arda grubun circleını genişletmiştir. 2004 yılında çıkarttıkları “Hopes And Fears” albümleri ile Amerika ve İngiltere’de büyük yankı uyandıran grup, UK Singles Chart listelerine 3. ve 4. sıralarda girdiler.  Aynı albümün bir çok şarkısını da “The O.C.” ve “One Tree Hill” gibi Amerikan gençlik dizilerinde fazlası ile duyduk.

Ardından “Under The Iron Sea” albümü 2006 ‘da geldi. Ben tam bir Keane müptelasıyım. Sizlere en sevdiklerimden güzel bir liste oluşturdum. Şarkılardaki dingin ve pastoral etkiler her rock grubunda rastlayabileceğimiz bir bulgu değildir. Şiddetle dinlemenizi tavsiye ediyorum!
keane by Sesli Yemek on Grooveshark