JORJET

 

Adım Adım Öteden Lezzet Kokuları ile Jorjet,

Lezzet arayışlarımızda bu defa sizleri Jorjet’te durduracağız. Ataköy Galleria’da Pınar Kaptanoğlu ve kuzeni tarafından işletilen Jorjet, dizaynı ve yansıttığı enerjisi ile hemen dikkatimizi çekti. Lezzet dışarıya kadar taşmış olmalı ki adım adım öteden Jorjet’in, hemen akabinde tadacağım eşsiz tatlarının kokusunu alabildim. Beni çok sıcak karşılayan Pınar Kaptanoğlu ile de güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Sizlere mekan hakkında derlediğim minik bilgileri toparlayıp özetlemek istiyorum.

IMG_4580 IMG_9542

IMG_4555

Fransızca’da “ince kumaş” anlamına gelen Jorjet’in bir diğer anlamı da kokoş. Logosu ile şirin bir bütünlük sağlayan Jorjet’in ismi de akılda kalıcı öyle degil mi?

Müziklerinden yemeklerine; dizaynından sunulan hizmete kadar herşeyiyle muhteşem bütünlüğü sağlamayı başarabilen mekandaki vintage etkiler de fazlası ile dikkat çekiyordu. Çalan müzikler Fransız chansonlarından, Arjantin müziğine kadar her türlü etkiye sahip. Hatta eski 60-70’lerin şarkılarının, new age, ambient türlerinden coverları uzaktan uzaktan duyuldu,dikkatimi çekti. Analog müziğin, günümüz elektronik müziğine kusursuz montelenmesi. Bilinçaltınız siz dinlemediğinizi sansanız bile, çalan müzikleri depoluyor ve bu mekan bu konuda da -profesyonel bir destek almamış olmasına rağmen- fazlası ile iyi. E tabi buna bir de yemeklerin lezzeti eklendiğinde, oradan ayrılmak istemiyorsunuz.

IMG_4525

Restaurant menusundeki seçeneklere baktığım zaman bazılarının “Fakir ama kıymalı erişte” , “Zarife” gibi farklı isimlere sahip olduğunu fark ettim. Bu isimler, lezzetle kuvvetlendirildiği için fazlası ile sempatik bizce! E böylesine farklı isimler koymak cesaret işidir ve bunu çok iyi becerebilmelerindeki en önemli etken ise lezzet. Menüsü 1930’lu yılların dergilerini anımsatıyor. İçeriğindeki vintage effektler ve kullanılan texture gerçekten yansıtılmak isteneni başarı ile gerçekleştirmiş.

IMG_4575Ayrıca menü içeriğine, Mangerie ve Lucca’nın mutfak/menülerinde de parmağı olan Erkan Kıyıcıoğlu’nun da desteği var. Zaten yiyecek / içecek yelpazeniz baya geniş. Görseller kadar lezzetleri de çarpıcı. Zarife ve Nutellalı Calzone mekanın en çok tercih edilen tatlılarından diyebiliriz. Nutella’yı sevmeyen yok denilecek kadar azdır diye düşünüyorum. Nutellalı Calzone de, şefleri tarafından hazırlanan özel çıtır hamurun arasına, vazgeçilmeyen lezzetimiz Nutella’nın eklenmesi ile oluşuyor. Çocuklarınız da bunu tatmalı!

IMG_4580

Menünün en popüler yemeklerinden “Jorjettin” ise yarı Fransız yarı Türk. Yani iskender gibi de, değil gibi de. Yoğurtlu domates sosu, hemen altında pidesi ve köz patlıcanı, içinde de köfte, bonfile ve üzeri, kıvrılmış kibrit patateslerle süslenmiş harika bir lezzet. Eğer çocuklarınız yemek yemeyi sevmiyorsa -ki bu çoğu çocuk sahibinin çektiği ortak bir sorundur-  gülen suratlı pizza ve makarnalar tam onlara göre. Asla hayır diyemeyecekler. Mekanın sizi cezbeden bir diğer tarafı da, kuşkusuz birbirinden güzel ve çeşitli alkollü/alkolsüz içkileri olacak. Özellikle dumanlı kokteylleri! Buzdan bu kadar duman çıkar mı demeyin, dumanlı kokteylle buna şahit olabilirsiniz. Ayrıca naneli limonatasına da bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim.

IMG_4573-960x640

Haftaiçleri sabah kahvaltıları için de vazgeçilmez bir yer Jorjet… O çıtır ekmekleri… Benim ilgimi çeken menü seçeneklerinden bir tanesi de “Gün Menüsü”. Evet bildiğimiz kadınlar günü menüsü derlenmiş ve çok da güzel olmuş. Ben kahvaltılıklarla kahvaltı etmeyi sevmem diyenler için alternatif bir seçenek.

Gün menüsünün içeriğinden biraz bahsetmek istiyorum,

Zeytinyağlı dolma, Amerikan salatası, kısır, acuka, patlıcan ezme, mücver, muska böreği, domates, beyaz peyir ve simit.

Ve de sınırsız çay… (20 TL)yemekler

 

IMG_4566IMG_4548

Yaz da geliyor tabi bahçesi yine iç açıcı şekilde design edilmiş ve iç mekanla kusursuz bütünlük sağlanmış. Sevdiklerinizle hoş sohbetler edebileceğiniz, gazetenizi alıp, müziğinizi dinlerken kahvenizi keyifle yudumlayacağınız şirin Jorjet’i biz çok sevdik. Kahvaltılarınızı, akşam yemeklerinizi güzel müzikler, güzel yemekler eşliğinde, sıcak bir ortamda yemek istiyorsanız doğru bir adres Jorjet.

 

ULAŞIM / İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres:

Galleria Alışveriş Merkezi Ataköy 1. Kısım Rauf Orbay Caddesi 6/10 B
Ataköy, Bakırköy / İSTANBUL
Telefon:
(212) 560 10 17
Web Sitesi :
Çalisma Saatleri :
Her gün 10.00-00.00 arasında açık.
Ödeme Sekilleri :
Kredi kartları geçerli.