GIRLS ALOUD

Girls Aloud, 2002 senesi İngiliz Popstar yarışmasının galibi Cherly Tweedy, Nadine Coyle, Kimberley Walsh, Nicola Roberts ve Sarah Harding’li oluşumuyla müzik dünyasına girdi. Yarışma sonrası ilk single olarak “Sound Of The Underground” ile piyasaya çıkan grup, bu single ile İngiltere’de 4 hafta boyunca 1 numarada kalarak platin plak aldı.

İlk single’ın bu başarısının ardından, 2003 yılında ilk albümleri “Sound Of The Underground” ile İngiltere listelerinde 2 numara olan Girls Aloud, bu albümle şu ana kadar 316,000 satarak platin plak almayı başardı. Albüm 2003 Aralık ayında yeniden basılırken, albümden çıkan single’lardan “Life Got Cold”, İngiltere listelerinde 3 numara ve diğer single “Jump” ise 2 numara oldu.

2004 senesinde piyasaya sürdükleri “What Will The Neighbours Say?” albümü öncesi, albümden çıkan ilk single “Jump” ile İngiltere listelerinde 2 numara olan Girls Aloud, albümden çıkan 2. single “The Show” ile de listelerde 2 numara olmayı başardı. “What Will The Neighhbours Say?”, İngiltere listelerinde 6 numara olurken, albüme gelen eleştiriler olumlu yönde oldu. Albümden çıkan diğer single’lardan The Pretenders yorumu “I’ll Stand By You” da listelerde 1 numara olmayı başardı.


2005 Mayıs ayında “What Will The Neighbours Say? Live” turnesine çıkan Girls Aloud, 24 farklı yerde 30 konser gerçekleştirdi. Aynı sene İngiltere Müzik Ödülleri’ne “En iyi Pop Grubu” olarak aday gösterilen grup, 3. albüm kayıtları için stüdyoya girdi.

 

2005 Aralık ayında çıkan 3. albüm “Chemistry” öncesi, albümden çıkarttıkları single’lardan “Long Hot Summer”, İngiltere listelerinde 7 numara olurken, diğer single “Biology”, 2 numaraya kadar yükseldi. “Chemisty” albümü, İngiltere listelerine 11 numarada kalmasına rağmen, Girls Aloud’a platin plak kazandırmayı başardı. Albüme gelen eleştiriler yine olumlu yönde oldu ve grup aynı sene ilk DVD “Girls On Film”i piyasaya sürdü. Bu DVD’yi “What Will The Neighbours Say? Live” DVD’si izlerken, Girls Aloud Mayıs 2006’da 2. kez İngiltere turnesine çıktı.

2006 Ekim ayında “The Sound Of Girls Aloud” isimli derleme albümlerini çıkartan Girls Aloud, albümde “Something Kinda Ooooh” isimli yeni bir parçaya yer verdiler. Parçayı single olarak piyasa süren grup, bu single ile İngiltere listelerine 5 numaradan girerken, 2007 yılında çıkardıkları «Tangled Up» ile kariyerlerinin en başarılı albümüne imza attılar.

Grubun beşinci stüdyo albümünün sinyallerini ilk olarak Ekim 2008’de çıkan «The Promise» single’ı verdi. İngiltere listesinde 1 numaraya çıkan parçanın ardından Kasım ayında «Out of Control» albümünü yayımlayan grup elemanları, bu albümün şimdiye kadarki en enerjik çalışmaları olduğunu belirttiler.