FATİH ERKOÇ

Fatih Erkoç…

İstanbul Fatih’te 1953 yılında doğan Fatih Erkoç müzikle tanışması, babadan oğula şeklinde olmuş aslında. Hasan Erkoç, değerli ud sanatçısı, yani Fatih Erkoç’un babası, Fatih Erkoç 3 yaşındayken ona bir keman hediye eder. Ondan sonra müziğe olan ilgisi ateşlenir Erkoç’un…

Bir çok müzisyen gibi, müziğe duyduğu fazla ilgi onu ilköğretimden sonra 1965 yıllarında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na sürükler. Burada 7 sene trombon, kontrbas ve piyano eğitimleri alır. Bildiğiniz üzre çok geniş bir enstrüman yelpazesi vardır. Eline aldığını çalar, ıslık çalsa kendisini bir orkestraya iliştirebilir bile diyebiliriz onun için. Zaten mezun olmadan da o dönemin revaçta olan orkestralarından İstanbul Gelişim Orkestrası ile çalışmaya başlar.

 
fatih-e

Ve albüm… 1971 senesinde “Nihayet” adlı albümü ile müzik piyasasına emin olarak ilerleyeceği ilk adımını atar ve kısa bir dönem de trombon sanatçısı olarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasında yer alır. Hemen ardından askerlik döneminde Ankara’da artık aramızda bulunmayan caz davulcusu Erol Pekcan’ın orkestrası ile konserler verir, birçok radyo ve tlevizyon programına konuk olur.

Kalkar Norveç’lere gider ve orada 11 yılını geçirir. İskandinavya’daki birçok orkestrada da trombon, flüt, gitar,bas gitar, keman, saksafon, tromped ve ud gibi enstrümanları ile yer alır.

 

1986 yılında Kuşadası’nda 1. Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda söz-müzik, düzenlemesi ve yorumu kendisine ait olan “Yol Verin A Dostlar” şarkısı ile birinciliği alır. 1987 yılında ise aynı isimli albümünü çıkarır, 1989’da yine söz-müzik, düzenleme ve yorumu kendisine ait olan “Sen ve Ben” adlı şarkısı ile bir kez daha birinci olur.

6 yıl tromboncu ve solist olarak TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile bir çok caz konseri gerçekleştiren, radyo ve televizyon programlarına katılan müzisyen, ayrıca İtalya, Fransa, Finlandiya, Hollanda ve Amerika’da caz festivallerine de katılır. Tabii bu yoğun temposu içinde müzik yarışmalarını da ihmal etmez. Hem kendi, hem de başka bestecilerin eserleriyle bir çok kez Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’nde yarışır. Malezya’da 1989′da yapılan bir pop müziği şarkı yarışmasında yine sözü, müziği, düzenlemesi ve yorumu kendine ait olan; “Korku”; adlı şarkıyla Türkiye’yi temsil eder.

Stüdyo çalışmalarına uzun bir süre ara veren Fatih Erkoç, 1999 yılı sonunda sonunda kendi adını taşıyan ve şarkılardan prodüksiyonuna kadar kendi imzasını taşıyan albümüyle geri döndü. Arada geçen uzun dönemde birçok önemli konserler gerçekleştiren ve geçmişte yarım bıraktığı eğitimini tamamlayarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ından mezun olan Erkoç, Türk TV’leri arasında nitelikli müzik performans programı anlamında belki de tek örneklerden biri sayılabilecek “Yankılar” programına da imzasını attı.


Albümleri

Ellerim Bomboş (Raks Müzik) (1992)

Penceremden Gökyüzüne (Raks Müzik) (1993)

Sana Deliyim (Raks Müzik) (1994)