Tatlı Lor Böreği

 

Kış artık bitti ve yaz gelmek üzere. Kışın o yoğunluğunu üzerinizden atmak istemez misiniz? Sizlere çok hafif, dinlenirken atıştırabileceğiniz ve sofralarınızın lezzetine lezzet katacak bir börek tarifimiz olacak.

 

Malzemeler

4 adet yufka

300 gr. tuzsuz lor

1 adet yumurta

Bir tutam şeker

Bir miktar su

Pudra şekeri

 

Yapılışı

300 gr tuzsuz loru, şekeri, yumurtayı ve suyu karıştırarak bir harç elde edin. Yapışmaz tabanlı bir tavayı zeytinyağ ile güzelce yağladıktan sonra tavaya ya 2 adet hazır yufkayı, ya da kendi hazırladığınız hamur ile tava büyüklüğünde açacağınız 2 adet yufkayı üst üste yerleştirin. Hazırladığınız harcı yufkaların üzerine yayın.


789b2299222221457f671f099af0cbf3

Üstünü aynı boyutlarda 2 adet yufka ile kapatın. Ters – düz yaparak iyice kızarana kadar pişirin. Leziz kokuları almaya başladığınızda, artık böreğiniz hazır demektir. Dilediğiniz gibi keserek, üstüne toz şeker ya da pudra şekeri ile servis edebilirsiniz!

 

Müzik Önerisi:  Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan börek, kahvaltılarımızın, dost sohbetlerimizin baştacıdır aslında. Güzel bir de çayla, tadından yenmez. Gastronomik kültüre sahip her toplumun mutfağının da vazgeçilmezlerindendir. Kılık değiştirerek şekilden şekle girip lezzetinden de asla ödün vermez. Sofralara kattıkları bu güzel değer onları mutfağın merkezine oturtmayı başarır hep. Ben de çok yaparım ve yerim. Ama ve ama, müziksiz asla yemem. Börek ve çay dendiğinde benim zihnimde nedense “country müzik” canlanır. Belki de o türe olan yakınlığımdan ötürüdür bilemiyorum. Şimdi sizlere, muhteşem tadımlık böreklerinizin yanına süper bir liste hazırladık. Listeyi, klasik country müziğinin içlerinize işleyecek ritim gitar ve vokalleriyle dinlemekten bıkmayacağınız Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı John Michael Montgomery’den derledik. Çayınızı demleyin, müziklere ve böreklere kendinizi teslim edin : )