Nelly Furtado

Tam adı ile Nelly Kim Furtado olan 2 Aralık 1978 yılında Victoria’da dünyaya gelen Portekiz asıllı Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı şirin müzisyen.
Çok çok küçük yaşlarda Portekiz’den Kanada’ya göç ederek annesi ile birlikte kiliselerde çok vakit geçirmeye başladı. Orda vakit geçirdikçe, kilise de şarkılar da söylemeye başlayan Furtado 9 yaşında gitar, trompet ve klavye çalmaya başladı. E böyle bi yetenek rahat durur mu? Durmaz tabiki ve akabinde de zaten 12 yaşlarında ilk bestelerini yapmaya başladı.

Nelly-Furtado-028a
İlk olarak 1996 senesinde Plains of Fascination adlı bir hiphop grubunun For The Streets şarkısına vokal yaptı. 1997 yılında Nelstar adında bir trip-hop grubuna katılıp bu grupla çalışırken ritim ve melodi tekniklerini geliştirdi.

Fakat daha sonra trip-hopın kendisini yansıtmadığını, o müzikte kendisini iyi ifade edemediğini düşünerek gruba veda ediyor.
Gruptan ayrıldığı sene Toronto’da bir gece klübünde şarkı söylemeye başlıyor. The Philosopher Kings adlı grubun vokalisti Gerald Eaton, Furtado’yu keşfediyor ve onların yardımı ile ilk demosunu çıkartıyor. DreamWorks Record ile de anlaşarak ilk albüm çalışmaları için harekete geçiyor.
Ve 2000 senesinde Whoa, Nelly! adlı albümü ile tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Bu albümden belki daha önce dinlediğiniz, dinlemediyseniz de şimdi dinleyeceğiniz muhteşem şarkıları “I’m Like A Bird”, “Turn Off The Light” ve “On the Radio” ile dikkat çekmeyi başarıyor. Bu albümü zaten yaklaşık 5 milyon kadar satıyor.

Tabi dünya çapında. Bu onu Grammy lere 4 dalda aday olmaya doğru götürüyor ve ödülü de kapıyor. I’m Like A Bird single ı ile En İyi Bayan Pop Vokal ödülü, Furtado’nun oluyor.

Kanadalı olmasına rağmen fazlasıyla Latin kökenli izlenimi uyandıran Furtado’nun incecik sesi ile söylediği güzel şarkılarından bir playlist oluşturduk.