MEYHANE SESLİ TANJU OKAN !

 

Öyle sarhoş olsam ki, bir daha ayılmasam! Bu sözleri tanıyorsunuz, nerden? Meyhane sesli Tanju Okan’dan. Bayılıyorum onun sesine, verdiği hüzne, sevince. Bir yandan sizi duygulandırırken, bir yandan da yüzünüzü güldürebilen hiper bir ses.  1938, İzmir doğumlu Tanju Okan, içten şarkı nasıl söylenir bize bunu en iyi gösterenlerden.


tanju-okan_2

 

Ah Tanju Okan. Senin gibi müzisyenlere ihtiyaç varken, mümkün olduğunca durmalıydın bu hayatta. Sarhoşluğun eşiğindeki müzikal tattır o. Hayatı boyunca hep acı çektiğini düşünmüşümdür nedense.

Urla, deniz, liman, rum evleri, balık, trata, orfoz, yakamoz, rakı, beyaz şarap hayatının en önemli parçalarından.

İlk evliliğini Nur Erbay ile 29 yaşında yapan Tanju Okan’ın, 8 ay sürdürdüğü bu birlikteliğinden “Tansu” adında bir oğlu oldu. İkinci evliliğini de 1976’da Zerrin Erdoğan’la yapan Okan’ın bu evliliği de 14 ay sürdü.

tanju-okan_424

Müzikal Geçmişi,

Balıkesir Lisesi’ni bitirdikten sonra İtalya’da şan eğitimleri aldı. 1961’de müziğe Ankara’da profesyonel bir giriş yaptı. Akabinde İstanbul’a yerleşerek Müfit Kiper Orkestrası’nda solist olarak çaldı. 1963 yılında ABD’de konserler verdi. 1963 yılında Balkan Müzik Festivali’nde, Milli Orkestra ile birlikte Türkiye’yi temsil etti.

1964 ‘de “İbibikler Öter Ötmez Ordayım” adlı ilk 45’liğini çıkardı. Fransız “Barclay” firması ile 4 adet plak çalışması bulunuyor. “Hasret” adlı projesiyle kendisini büyükçe kitlelere tanıtabilmeyi başardı.

Ve o güzel, “Kadınım”, “Öyle Sarhoş Olsam ki”, “Ayyaş”, “Bir Falcı Vardı”, “Kaderim”, “Kemancı”, “Bu Benim Hakkım”, “Dostlarım”, “Yıldönümü” şarkılar zinciri ile de ününe ün kattı.

Sonrasında, “İşte Tanju Okan 95” albümünü 1995 yılında “Marş Müzik” ten çıkardı. Hayatın ona yüklediği yorgunluklara rağmen, Reha Erdir, Başak Başer gibi isimlerini söz-müziğini yazdığı “Artık Yoruldum”, ” Anılarım”, “Sensiz Esen Rüzgarlar”, “Kalbi Kırık Serseri”, “Bir Zamanlar”, “Son Güller”, “Mavi Gözler”, “Sevdiğimi Söyle”, “Bil ki” şarkılarını o güzel sesiyle renklendirdi.

tanju-okan_1329331056

 

Türk toplumu o zamanlarda, iyi şarkıyı ve şarkıcıyı kaldırabilecek bir durumda değildi malesef. O dönemin bazı populer şarkıcılarının albümlerinin gölgesinde kaldı, fazla yankı uyandıramadı.

Şuanda da çok değişen birşey olmasa da sevenleri de çok O’nun! Günümüzde tertemiz kayıtları mevcut olan “Şerefe” , “Öyle Sarhoş Olsam ki”, “Hasret”, “Kadınım”, “Koy Koy Koy”, “Bütün Şarkılarım”, “Arkadaşımın Aşkısın” gibi efsanevi şarkıları bulduğunuz an son dakikasına kadar dinleyin.

İçkilere, meyhanelere olan aşkı bitmemiş her şarkısının her sözünde mutlaka köşelere bir yerlere iliştirmiş içkisini, sigarasını.

Benim en iyi dostum içkim sigaram ve öyle sarhoş olsam ki başta olmak üzere, şarkılarında alkole ve uyuşturucuya fazlasıyla yer vererek aslında bunları meşrulaştırdı. Urla´ya yerleşerek bu alışkanlığından kurtulsa da 22 Nisan 1995 yılında çok kilo kaybı yaşayarak kalbinden rahatsızlandı ve kalp yetmezliği şikayeti ile hastaneye kaldırıldı. Siroz olduğunu öğrendikten sonra onun için acılı süreç başladı.Bir yıl sonra da, 23 Mayıs 1996 tarihinde hayata veda etti.

O, istediği gibi yaşayan, yaşadığı gibi de ölen dev bir müzisyendi. Ondan öğrendebildiklerimize, ŞEREFE!