Ceviz Krokanlı Kurabiye

Fotoğraf: Özgün Atalay

KROKAN İÇİN:

1 çay bardağı ceviz

1 çay bardağı şeker

2-3 damla limon suyu

 

Teflon tavada şeker ve cevizi altını kısarak şeker hafif eriyene kadar tahta kaşıkla karıştırın. Şeker tamamen eridikten sonra limon suyu damlatıp biraz daha pişirin. Düz bir yüzeyi sıvı yağ ile yağladıktan sonra karışımı yağlı yüzeye döküp bir süre bekleyin. Bir fırın tepsisinde de bu işlemi yapabilirsiniz. 10 dakika kadar beklettikten sonra elinizle kenarlarından hafifçe kaldırın.Eğer krokan katılaşmışsa ve kırılacak şekle gelmişse istedğiniz kadar parça kopartın.

 

KURABİYE İÇİN:
8 yemek kaşığı pudra şekeri

1 su bardağı sıvı yağ

Aldığı kadar un

 

Bir kapta pudra şekeri ve yağı karıştırın. Katı bir hamur elde edene kadar un ekleyin. Önceden hazırladığınız krokanları da hamurunuza ekleyin.
Hazırladığınız hamurdan ceviz irliğinde parçalar kopararak dilediğiniz şekli verin. Yağlı kağıt serdiğiniz ve ya yağladığınız fırın tepsisine şekil verdiğiniz hamurları yerleştirin. Isısı az ayarlanmış bir fırında üstleri hafif pembeleşinceye dek pişirin. İşte leziz kurabiyeniz hazır!

Tarif ve görseller için Özgün Atalay’a teşekkürler…

Bu muhteşem kurabiyeyi, ilk olarak yakın bir arkadaşımda tatmıştım. Tadı, tarifi alınmaya değerdi. Yani ben baya sevdim ondan da rica ettim tekrar yapmasını, kırmadı beni güzelce yaptı ve yine aynı lezzeti yakaladık. Yok hatta biraz daha güzeldi. Yapıldıkça güzelleşen tatlılardan.  Yanında kahveniz, bitki çayınız veya demlenmiş güzel bir siyah çayınız olmalı ama. Kurabiye çaysız, kahvesiz olmaz.

Önerdiğimiz barok-pop tadında beğeninizi kazanacak ABD’li besteci ve söz yazarı Andrew Bird’ün “Break It Yourself” albümü de size bu güzel tadın yanında eşlik edecek. Folk, caz, rock ve soul türleri arasında sade ve oldukça özgün bir müziğe sahiptir kendileri. Squirrel Nut Zippers adlı grubu ile çıkardıkları “Thrills” albümü kariyerinin başlangıcı gibi birşey olmuş aslında. Sonrasında Bowl of Fire adlı grup ile de ritim latin, rock, ambient, rabel ve pop türlerinden etkilenerek, karmançormanlığı en güzel hale sokup önümüze koyan folk müzik ürünleri ortaya çıkarmış diyebiliriz. Aynı dönemde bir kaç albümde solo çalışmalara da yer veren Bird’ün bu albümünde keman, mandolin, orkestra çanı gibi tınılara fazlasıyla rastlayacaksınız. Keyifli saatler,