ADELE

 

Adele Laurie Blue Adkins (5 Mayıs 1988, Enfield, Kuzey Londra), Grammy ödüllü İngiliz soul-jazz sanatçısıdır. 2008 başında çıkardığı 19 isimli albümü ve «Chasing Pavements» single’ı ile tanınmış ve İngiltere Albüm Listesi’nde 1 numara ve bu albümü toplamda 500.000 kopya satmayı başarmıştır.

Müzik kariyeri

Adele, müziğini «kalbi kırık soul müziği» olarak tanımlamıştır ve şarkılarında bir hüzün olduğunu söylemiştir.

İlk albümünü bağımsız bir plak şirketi olan XL Recordings’ten çıkarmış olmasına karşın özellikle «Chasing Pavements» ve «Cold Shoulder» gibi şarkıları, Avrupa’nın diğer birçok ülkesinde başarılar elde etmiş ve Adele’in müzik camiasında sesini duyurmasına yardımcı olmuştur.

adele2

‘21’ Albümü İle Müzik Dünyasının Oscar’ı 54.Gramy Ödüllerinde(2012) Yılın Albümü,Yılın Şarkısı,Yılın Solo Sanatçısı Başta Olmak Üzere 6 Ödül Alarak Grammy Ödüllerinde Bir Gecede En Çok Ödül Alan Kadın Sanatçılardan Biri Olmuştur.

Gelecek planları

İngiltere ve Avrupa’da gelen başarının ardından Adele, şansını Amerika’da denemek istediğini belirtmiş ve bir sonraki albümünü New York’ta yazmak istediğini röportajlarında belirtmiştir.

Karşılaştırıldığı şarkıcılar

2006 yılında çıkarmış olduğu «Back To Black» albümüyle «Soul-Jazz» müziğinin tekrar popüler olmasını sağlayan Amy Winehouse ve yine Galler’in önemli şarkıcılarından Duffy ile tarz olarak birbirlerine yakın olması dolayısıyla karşılaştırılsalar da, Adele bu karşılaştırmadan rahatsız olmadığını ve bunun kendisine gurur verdiğini açıklamıştır.