Çikolatalı Sufle (Vazgeçilmeyen Tat)

Alıntı: Şef Claire Rabinson

Malzemeler

2 yemek kaşığı tereyağı ve sufle kaplarını yağlamak için biraz daha fazlası
55 gr. toz şeker ve biraz da sufle kaplarının içine serpmek için bulunsun
225 gr. iyi kalite parçalanmış bitter çikolata
7 adet beyazları ve sarıları ayrılmış yumurta
1 tutam tuz
Servis için erimiş vanilyalı dondurma

Yapılışı

Fırını 175o C’ye ısıtın.

6 adet küçük sufle kabını veya 1 büyük sufle kabını yağladıktan sonra içine toz şeker serpin ve fazla şekerin dökülmesi için baş aşağı çevirin. Çikolatayı, cam bir kâseyi kaynayan suyun olduğu bir tencerenin üzerine oturtarak eritin. Arada bir karıştırıp tamamen akıcı hale getirin. Tamamen eridiğinde cam kâseyi kaynayan suyun üzerinden alın.

Bir el çırpıcısı kullanarak yumurta beyazlarını bir tutam tuzla kar haline getirin. 55 gr. toz şekeri çırpmaya devam ederek karışıma ekleyin. Küçük bir kâsede yumurta sarılarını renkleri soluncaya kadar çırpın ve erimiş çikolata karışımına ilave edin. Hepsini yumurta akı köpüğüne karıştırın.

Bir kaşık ya da kepçe yardımıyla karışımı sufle kaplarına paylaştırın ve hepsini bir fırın teline dizin. Dikkatlice fırının orta rafına koyun ve sufleler pişip kabarana kadar yaklaşık 18-25 dakika pişirin. Sufleleri fırından alın ve erimiş vanilyalı dondurmayla vakit kaybetmeden servis edin. Afiyet olsun.

Hafif tatlandırılmış ve çırpılmış krema veya pudra şekeri veya toz kakao serperek de servis edebilirsiniz.

Şefin Notu: Suflelerin eşit biçimde kabarması için karşımı koyduğunuz sufle kaplarının iç kenarından fırına koymadan önce bir tur parmağınızın ucuyla geçin.

Porsiyon: 6 kişilik
Hazırlama Süresi: 20 dakika
Pişirme Süresi: 18-25 dakika
Zorluk Derecesi: Orta

Çikolatalı Sufle herkesin sevdiği, damakta eşsiz lezzetler bırakan dokusuyla oldukça etkileyici bir tattır. Yemeğin sonunda hatta bir çok zaman yemekten bağımsız olarak akıllara gelen sufleyi de unutmadık.  Çikolatalı Sufle, insana verdiği mutluluk ve heyecan ile damakların vazgeçilemeyen tadı olmaya devam ediyor. Suflenin baskın ve güzel tat dokusuna uygun bir de müzik önerisinde bulunduk. 

Müzik Seçimi: İyeoka- Simple Falling